PIKNIK PATRIOTYCZNY 13 listopada 2016 r.

Szanowni Państwo!

W niedzielę 13 listopada chciałbym serdecznie zaprosić do udziału  w 6 Pikniku Patriotycznym w JózefowieTo społeczna inicjatywa mająca na celu promowanie patriotyzmu  i przeżywanie Święta Niepodległości w lokalnej społeczności.  Uczestniczą w nim harcerze ZHP Szczepu Józefów, Skauci Europy,  józefowskie Muzeum 2 Korpusu.

W 330 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej uczestnikami Pikniku była m.in. Chorągiew  Jazdy Rzeczypospolitej, w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego Grupa Historyczna „Zgrupowania Radosław”, która prezentowała uzbrojenie i wyposażenie Powstańców Warszawskich. Dwukrotnie ekspozycję przygotowało Centrum Wyszkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.  W 2014 roku młodzież ze Związku Strzeleckiego Strzelec z Otwocka (Jednostka Strzelecka 1019) składała przysięgę strzelecką.  Podczas uroczystości Strzelcy poprowadzili Apel Pamięci wg ceremoniału wojskowego. W zeszłym roku zaprosiliśmy GRH Czata 49 (Żołnierze Niezłomni), Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej (Wrzesień’ 39),  wystąpiła też 25-osobowa orkiestra dęta Straży Pożarnej z Karczewa z wiązanką pieśni i melodii patriotycznych. Na tegoroczny Piknik zaprosiliśmy rekonstruktorów z Kompanii Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego oraz z Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego. Przygotowujemy również śpiewniki z popularnymi melodiami patriotycznymi i zapraszamy różnych wykonawców do prowadzenia wspólnego śpiewu. Ekspozycje Pikniku są dostępne dla zwiedzających od 11.00 do 15.00. O godz.13.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny,  po zakończeniu której nastąpi ceremonia złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi oraz strzelecki Apel Pamięci.

Zapraszamy też na grochówkę z kuchni polowej, można będzie nabyć książki   i wydawnictwa o tematyce historycznej. Uroczystości cieszą się dużą frekwencją, zapowiedzi i relacje ukazują się w prasie lokalnej (Linia Otwocka, Józefów nad Świdrem, Nasz Józefów). Na bannerach zapowiadających imprezę umieszczamy logotypy sponsorów. Darczyńcy wymieniani są w podziękowaniach ukazujących w prasie lokalnej oraz podczas Pikniku. Istnieje możliwość wystawienia własnej   ekspozycji lub reklamującej sponsora oraz zawieszenie banneru. Dysponujemy skromnym budżetem, ale jesteśmy w stanie pokryć koszty związane z obecnością Państwa na Pikniku.

GRZEGORZ JAKUBOWSKI