Ogłoszenia Duszpasterskie 13.04.2025. Niedziela Męki Pańskiej

  • Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Podczas wszystkich Mszy Świętych ma miejsce obrzęd błogosławienia palm.
  • Jak co roku Stowarzyszenie Forum Chrześcijańskie organizuje w dzisiaj kiermasz palm i ozdób świątecznych. Cały dochód będzie przeznaczony na zakup paczek świątecznych dla potrzebujących rodzin z naszego miasta. Na tę pomoc liczy spora grupa naszych parafian. Ofiarę będzie można złożyć przy wyjściu z kościoła.
  • W związku z przygotowaniem Grobu Pańskiego jutro adoracja Najśw. Sakramentu po Mszy św. o godz. 8:30 do godz. 14:00 i potem w godz. 17:00 – 18:00.
  • W najbliższą środę – 16 kwietnia na godz.17.00 zapraszamy wszystkie chętne dziewczynki na próbę sypania kwiatków. Na procesję rezurekcyjną w niedzielę wielkanocną przychodzimy w strojach komunijnych – kto już ma. Inne dziewczynki w jasnych sukienkach. Spotykamy się przed kościołem o godz. 5.45. Serdecznie zapraszamy.
  • Ostatnia już okazja do spowiedzi przed świętami będzie w Wielką Środę, 16 kwietnia, od godziny 17.30, podczas wieczornej Mszy Świętej o godz. 18:00 oraz po niej możliwość spowiedzi do godz. 19.30. Serdecznie zapraszamy.
  • W czasie Triduum Paschalnego, czyli od Wielkiego Czwartku (17-20 kwietnia) kancelaria nieczynna. Również w tym czasie nie będzie spowiedzi.

  • W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
  • W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę…”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00.
  • W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii w naszym kościele o godz. 18:00.
  • W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu adoracja Chrystusa w Ciemnicy od godz. 8.00 do 18.00. O godz. 15.00 liturgia dla młodszych dzieci, zaś o 18.00 Liturgia Męki Pańskiej (za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny), a po niej ok. godz. 20.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa po ulicach naszego miasta (trasą jak co roku: ul. Kopernika, Piaskowa, Graniczna i 3 Maja). Przyjdźmy na Drogę Krzyżową ze zniczami (lub świecami opatrzonymi lampionami). Osoby, które przygotowują poszczególne stacje – ołtarzyki w terenie proszone są o zgłoszenie się do kancelarii lub zakrystii kościoła.
  • Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 rano. Zapraszamy wszystkich wiernych. Prosimy, aby grupy parafialne: ministranci, bielanki, dzieci, młodzież, Róże Żywego Różańca zorganizowały adoracje Grobu Pańskiego. Zapraszamy tradycyjnie Straż Pożarną, Harcerzy i Skautów. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 8.30 do 17.00. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego przed wejściem do kościoła lub otrzymać od ministrantów, przygotowaną w buteleczkach, przed wejściem do kościoła. Ofiary za wodę przeznaczone są na fundusz ministrancki. Rodziny z Domowego Kościoła będą tego dnia rozdawać również przychodzącym rodzinom kolorowe pisanki, a w nich znajdziecie małą niespodziankę.
  • W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę gorąco zapraszamy na wspólną modlitwę. O godz. 8.00 rano będziemy celebrować tzw. Ciemne Jutrznie, oraz w o godz. 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ciemne Jutrznie poprowadzi ks. Maciej, a śpiew poprowadzi chór żeński Cum Iubilo. Teksty dla każdego uczestnika będą przygotowane.
  • W sobotni wieczór, o godzinie 19.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna.
  • W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 idąc w uroczystej procesji rezurekcyjnej, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Już teraz gorąco prosimy o przygotowanie sztandarów, feretronów i podjęcie posługi: mężczyźni jako niosący sztandary, dzieci i młodzież przy wstążkach, dziewczynki przy sypaniu kwiatków, Żywy Różaniec przy różańcu i świecach itp. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W dalszej części tego dnia Msze Święte będą odprawiane o godz. 10.00, 11.30, 13.00, 18.00 i 20.00. Nie będzie w Niedzielę Wielkanocną Mszy Świętej o godz. 8.00.
  • W drugi dzień świąt – w Poniedziałek Wielkanocny. Msze Święte będą odprawiane według porządku niedzielnego.
  • Pamiętajmy, że przeżycie Świąt Wielkanocnych to również udział w Triduum Paschalnym. Wszyscy cieszymy się, że z roku na rok zwiększa się liczba osób biorących udział w liturgii Triduum.
  • W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.
  • W Wielki Piątek na 15.00 zapraszamy na liturgię rodziców z dziećmi, zaś główna Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00, po niej (czyli około 20.00) Droga Krzyżowa ulicami miasta.
  • W Wielką Sobotę Wigilią Paschalną o godz. 19.00 rozpoczniemy świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.
  • Procesja i Msza Święta rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną – godz. 6.00.