Pielgrzymka do Libanu 15-23 lipca 2023 r.

 

PIELGRZYMKA DO LIBANU ŚLADAMI ŚW. CHARBELA

Zapraszamy do udziału w pielgrzymce do Libanu, gdzie nawiedzimy miejsca związane ze św. Charbelem nazywanym „świętym od uzdrowień”

TERMIN: 15 – 23 lipca 2023

CENA: 2690 PLN/os. + 730 USD/os.
(przy zapisie wpłata zaliczki 1000 zł)

 

 

PROGRAM:

Dzień 1 (15 lipca): WYLOT DO BEJRUTU
O godzinie 19.30 spotykamy się na lotnisku Warszawa-Okęcie. Odprawa biletowo-bagażowa. Wylot o godz. 22:25.

Dzień 2 (16 lipca): ELIGE – ANNAYA
Przylot do Bejrutu o godz. 02:55 (nad ranem dnia następnego). Lądowanie w Bejrucie. Przejazd do hotelu.
Zakwaterowanie. Krótki odpoczynek i śniadanie. Następnie udamy się sanktuarium Matki Bożej z Elige, znanej jako Matka Boża Maronicka. Kościół ten postał w miejscu świątyni pogańskiej według tradycji już w czasach apostolskich.
Następnie udamy się do Annaya, gdzie zwiedzimy tam klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego.
Czas na odpoczynek i kąpiel w Morzu Śródziemnym. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3 (17 lipca): HARISSA – JEITA – BYBLOS
Rano, po śniadaniu udamy się do Harissa, ważnego ośrodku pielgrzymkowego chrześcijan libańskich oraz miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu.
Następnie weźmiemy udział wycieczce do Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajdująca się około 18 km na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km. Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważaną za dumę Libanu
Na koniec dnia udamy się do Byblos, najwspanialszego niegdyś portu fenickiego eksportującego drewno cedrowe do Egiptu, jest to także miejsce powstania alfabetu fenickiego. W mieście znajdują się zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: mury obronne, stare miasto, Kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski.
Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4 (18 lipca): BEKAA KAFRA – LAS CEDRÓW – DOLINA KADISHA – QOZHAYA
Rano, po śniadaniu wyjazd do miejsc związanych z postacią św. Charbela. Zobaczymy Bekaa Kafra, miejsce urodzenia Świętego. Jest to także najwyżej położona zamieszkała miejscowość na Bliskim Wschodzie na wysokości 2000 m n.p.m. Pamiątką po Świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko.
Następnie udamy się do Lasu Bożych Cedrów, opisanych w Starym Testamencie, poszukiwanych niegdyś do budowy wielkich budowli sakralnych. Spacer po rezerwacie drzew cedrowych.
Na zakończenia dnia nawiedzimy Klasztor św. Antoniego w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy.
Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5 (19 lipca): JRABATA – KFIFANE – BATROUN
Śniadanie. Tego dnia będziemy poznawać innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia.
Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha bł. Stefana Nehmé, którego ciało nie ulega zepsuciu, znajdują się one w miejscowości Kfifane.
Na zakończenie zwiedzania udamy się do Batroun – spacer po mieście.
Czas na odpoczynek, obiadokolację i nocleg w hotelu.

Dzień 6 (20 lipca): ZAHLE – BAALBEK – KSARA
Rano, po śniadaniu przejazd do sanktuarium Matki Bożej z Zahleh. Miasto poezji i wina, wpisane na Listę Światoweg Dziedzictwa UNESCO.
Następnie udamy się na zwiedzanie Baalbek, gdzie znajduje się kamień kobiety ciężarnej (największy kamień na świecie) świątynia Wenus, świątynia Jowisza, ruiny rzymskie.
Na zakończenia dnia udamy się do Jaskini Ksara. Czas na degustację win i zakupy.
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7 (21 lipca): TYR – SYDON
Rano po śniadaniu udamy się do znanych w starożytności miast fenickich: Sydonu i Tyru. Z Ewangelii dowiadujemy się, że także tutaj nauczał i dokonywał cudów Pan Jezus. To tutaj powstały jedne z pierwszych wspólnot chrześcijańskich, przebywał tu również św. Paweł. Zobaczymy Zamek Morza wzniesiony w XIII wieku, stare miasto, fabrykę i targ mydła z XV wieku. Z Pisma Świętego dowiadujemy się, że z tutejszych portów wypływały cedry do budowy Świątyni w Jerozolimie. Zwiedzamy pozostałości starożytnych miast i poznamy niezwykłe historie miejscowości i mieszkańców, którzy mieli okazje doświadczyć cudów proroka Eliasza i Jezusa.
Czas na plażowanie i odpoczynek, na południowych piaszczystych plażach.
Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8 (22 lipca): ANNAYA – BEJRUT
Rano, po śniadaniu przejazd do Annaya. W ten dzień przypada comiesięczne święto św. Charbela. Weźmiemy udział w procesji od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu.
Po południu przejazd do Bejrutu. Panoramiczny przejazd przez miasto, zobaczymy port, który uległ zniszczeniu podczas wybuchu w 2020 r. Następnie Spacer po odnowionym Starym Mieście, zobaczymy z zewnątrz: meczet Mohammad al Amin oraz katedrę maronicką.
Następnie zobaczymy Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu, z którego można zobaczyć symbol miasta z błękitnych wód Morza Śródziemnego wyrastają „Gołębie Skały”.
Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9 (23 lipca): POWRÓT DO POLSKI
W nocy wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko, odprawa i wylot do Polski o godzinie 03.50 (nad ranem).
Lądowanie w Warszawie o godzinie 06.30 (rano). Zakończenie pielgrzymki.

 

CENA ZAWIERA:
przelot na trasie: Warszawa Bejrut Warszawa, bagaż rejestrowany do 23 kg, bagaż podręczny do 8 kg,
opłaty lot
niskowe i paliwowe, odprawa na lotnisku
transfery autokarem na trasie pielgrzymki
8 noclegów w hotelu 4* (pokoje 2osobowe z łazienkami)
wyżywienie 2 x dziennie: śniadania, obiadokolacje wg. programu
ubezpieczenie Signal Iduna: KL (60 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN) z uwzględnieniem ryzyka chorób przewlekłych oraz SarsCov1, SarsCov2 z ich mutacjami
opiekę doświadczonego pilota i przewodnika miejscowego
bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
przedstawiony program pielgrzymki
podatek VAT
|

CENA NIE ZAWIERA:
obowiązkowych napiwków dla przewodników, kierowców, obsługi hotelowej, słuchawek podczas zwiedzania, (łącznie ok. 80 USD/os. zbierane przez pilota grupy)
transferu autokarem z/na lotnisko w Polsce
napojów do obiadokolacji
ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (w tym rezygnacji spowodowanych zachorowaniem wskutek SarsCov1 i SarsCov2) oraz przerwania imprezy turystycznej spowodowanego zachorowaniem na COVID19 (400 PLN/os. płatne w dniu zapisu na pielgrzymkę)
wydatków własnych
dopłaty do pokoju jednoosobowego (na zapytanie ok 300 USD)
świadczeń niewymienionych w ofercie