OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 24 marca 2024 r. – 6 Niedziela W. Postu
Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.
Jak co roku przed kościołem można dzisiaj zaopatrzyć się w prostą palmę lub stroik świąteczny, składając ofiarę na świąteczne paczki dla potrzebujących.
Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
Dziś o godz. 17.00 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z nauką pasyjną.
W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia. Zachęcamy do duchowej adopcji dziecka poczętego po każdej Mszy Świętej w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
W najbliższą środę – 27 marca na godz.17.00 zapraszamy wszystkie chętne dziewczynki na próbę sypania kwiatków. Na procesję rezurekcyjną w niedzielę wielkanocną przychodzimy w strojach komunijnych – kto już ma. Inne dziewczynki w jasnych sukienkach. Spotykamy się przed kościołem o godz. 5.45. Serdecznie zapraszamy.
Ostatnia już okazja do spowiedzi przed świętami będzie w Wielką Środę, 27 marca, od godziny 17.30, podczas wieczornej Mszy Świętej o godz. 18:00 oraz po niej możliwość spowiedzi do godz. 19.30. Serdecznie zapraszamy.
W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
W czasie Triduum Paschalnego, czyli od Wielkiego Czwartku (28-30 marca) kancelaria nieczynna. Również w tym czasie nie będzie spowiedzi.
Pamiętajmy, że przeżycie Świąt Wielkanocnych to również udział w Triduum Paschalnym. Wszyscy cieszymy się, że z roku na rok zwiększa się liczba osób biorących udział w liturgii Triduum.
W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.
W Wielki Piątek na 15.00 zapraszamy na liturgię rodziców z dziećmi, główna Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00, po niej (czyli około 20.00) Droga Krzyżowa ulicami miasta.
W Wielką Sobotę Wigilią Paschalną o godz. 19.00 rozpoczniemy świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego.
Procesja i Msza Święta rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną – godz. 6.00.
W Wielki Czwartek rano Eucharystia celebrowana jest jedynie w katedrze. Jest to Msza Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Tego dnia w katedrze gromadzi się duchowieństwo diecezjalne pod przewodnictwem swego biskupa, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie.
W parafiach natomiast celebrowana jest w tym dniu jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego. Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, upamiętniającej pojmanie Pana Jezusa. Procesji tej towarzyszy śpiew: „Sław, języku, tajemnicę”, za który tego dnia można otrzymać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00. Adoracja w tym dniu do godz. 19.30 i potem Adoracja całonocna od godz. 23.00.
W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu adoracja Chrystusa w Ciemnicy od godz. 8.00 do 18.00. O godz. 15.00 liturgia dla młodszych dzieci, zaś o 18.00 Liturgia Męki Pańskiej (za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny), a po niej ok. godz. 20.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa po ulicach naszego miasta (trasą jak co roku: ul. Kopernika, Piaskowa, Graniczna i 3 Maja). Przyjdźmy na Drogę Krzyżową ze zniczami (lub świecami opatrzonymi lampionami). Osoby, które przygotowują poszczególne stacje – ołtarzyki w terenie proszone są o zgłoszenie się do kancelarii lub zakrystii kościoła.
W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 rano. Zapraszamy wszystkich wiernych. Prosimy, aby grupy parafialne: ministranci, bielanki, dzieci, młodzież, Róże Żywego Różańca zorganizowały adoracje Grobu Pańskiego. Zapraszamy tradycyjnie Straż Pożarną, Harcerzy i Skautów. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny od godz. 8.30 do 17.00. Wodę święconą będzie można zaczerpnąć z naczynia ustawionego przed wejściem do zakrystii lub otrzymać od ministrantów, przygotowaną w buteleczkach, przed wejściem do kościoła. Ofiary za wodę przeznaczone są na fundusz ministrancki. Rodziny z Domowego Kościoła będą tego dnia rozdawać również przychodzącym rodzinom kolorowe pisanki, a w nich znajdziecie małą niespodziankę.
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę gorąco zapraszamy na wspólną modlitwę. O godz. 8.00 rano będziemy celebrować tzw. Ciemne Jutrznie, zaś w Wielką sobotę o godz. 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ciemne Jutrznie poprowadzi ks. Maciej, a śpiew poprowadzi chór żeński Cum Iubilo. Teksty dla każdego uczestnika będą przygotowane.
W sobotni wieczór, o godzinie 19.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna.
W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 idąc w uroczystej procesji rezurekcyjnej, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Już teraz gorąco prosimy o przygotowanie sztandarów, feretronów i podjęcie posługi: mężczyźni jako niosący sztandary, dzieci i młodzież przy wstążkach, dziewczynki przy sypaniu kwiatków, Żywy Różaniec przy różańcu i świecach itp. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W dalszej części tego dnia Msze Święte będą odprawiane o godz. 10.00, 11.30, 13.00, 18.00 i 20.00. Nie będzie w Niedzielę Wielkanocną Mszy Świętej o godz. 8.30.
W drugi dzień świąt – w Poniedziałek Wielkanocny, Msze Święte będą odprawiane według porządku niedzielnego. Ofiary zbierane w tym dniu na tacę będą przeznaczone na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Już teraz też ogłaszamy, że wspólnota Domowego Kościoła i Wojownicy Maryi zapraszają w sobotę 6 kwietnia na czuwanie w Wieczór Miłosierdzia Bożego, które rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 18.00. Zaproszenie kierujemy do wszystkich rodzin naszej parafii, szczególnie do rodziców dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych, a także do tych, którym sprawy Ojczyzny leżą na sercu. Dokładny przebieg czuwania podany jest na plakatach w gablocie z ogłoszeniami.
Kamera on-line
Wspieraj nas
Wybierz kwotę wsparcia:
Lub wpisz własną:
Dziękujemy za przekazane wpłaty.
Ważne informacje
Msze św. w niedziele: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 (z wyjątkiem wakacji), 18.00, 20.00 Msze św. w dni powszednie: 6.30, 8.30, 18.00 Kancelaria parafialna czynna: od poniedziałku do soboty
w godzinach 9.00-10.30 a także
we wtorek i czwartek w godzinach 16.00-17.30
05-420 Józefów, ul. Piotra Skargi 24, tel. 22 789-21-05, parafia@parafiajozefow.pl Konto parafii: Bank PKO BP 87 1020 1127 0000 1402 0212 0020