Powrót do Grupy i Wspólnoty działające przy naszej parafii.

Chór kameralny CANTICUM im. bł. ks. Jerzego Popiełuszko

Maciej Tarnowski – dyrygent

życiorys artystyczny

W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry – początkowo na fortepianie, później na klarnecie – w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Następnie uczył się w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina w Krakowie w klasie klarnetu prof. Janusza Antonika (dyplom z wyróżnieniem). W latach 2004-2009 studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu Arkadiusza Adamskiego. Z kolei w latach 2007-2012 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Antoniego Wita.

Jako klarnecista współpracował z takimi dyrygentami, jak: Gabriel Chmura, Krzysztof Penderecki, Michał Klauza, Larry Livingston, Piotr Sułkowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Mos, Jan Wincenty Hawel, Szymon Bywalec. W 2002 brał udział jako solista w uroczystym koncercie z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin Wojciecha Kilara w Filharmonii Krakowskiej (m. in. koncertowe prawykonanie tematu z filmu

Pianista).

Jest laureatem I miejsca w Makroregionalnym Konkursie Instrumentów Dętych w Lublinie (2004) i finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2007).

W 2010 założył orkiestrę symfoniczną Sinfonia Speranza, składającą się z absolwentów oraz studentów wyższych uczelni muzycznych. W kwietniu 2011 roku w Kościele p.w. Św. Krzyża w Warszawie Sinfonia Speranza, Chór Politechniki Warszawskiej oraz soliści Uniwersytetu Muzycznego wykonali pod jego kierownictwem

Requiem d-moll KV 626 W. A. Mozarta. Natomiast w sierpniu 2011 na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego orkiestra Macieja Tarnowskiego współtworzyła obchody 67. rocznicy powstania warszawskiego.

W roku 2011 wraz ze swoją orkiestrą nagrał w studiu S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie płytę

Etnofonie Kurpiowskie. Projekt ten, wyłoniony spośród 288 kandydatur, został jako jeden z pięciu nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku.

Pod koniec roku 2012 z krakowską orkiestrą kameralną Forum Sinfonia odbył trzytygodniowe tournée po Stanach Zjednoczonych, podczas którego dyrygował m. in. operą Gian Carla Menottiego

Amahl and the Night Visitors.